Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.


Koty są zwierzętami, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wydarzenia wzbudzające niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj wrażliwe. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; trząść się; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, bądź wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Napinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny nas zaniepokoić. W sytuacjach skrajnego, przewlekłego stresu zwierzęta mogą też wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z lekarzem weterynarii aby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wywołać u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
przeprowadzka – znaczny stres, koty znaczą miejsce zamieszkania jako swoje terytorium
pojawienie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont lub przestawienie mebli
niska stymulacja – kot się nudzi, zbyt mało się bawi
osamotnienie
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana opiekuna
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
pozbawienie kryjówki.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Gdy to możliwe – najlepiej usunąć przyczynę stresu. Zmiany typu nowy kot w domu powinniśmy przeprowadzać powoli – na początku oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego pobytu po kilka minut dziennie i powoli przedłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest kupić wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do kota, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak powinien mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego pupila są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy spray’u. Na rynku istnieją też produkty z L-teaniną bądź L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności przewiezienia gdzieś kota.

furminator dla kota