Świnka morska – jak o nią dbać?


Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Przez swoje nieduże rozmiary jest świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, w kwestii pokarmu – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej ze ściółką i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy zakupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w każdym sklepie zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy trzymać w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie sprawdzają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest pylenie i wylatują z klatki. Alternatywą jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto utrzymać czystość w klatce, jednak ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w środku potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpiecznie, ponieważ będzie mieć kryjówkę, do której może skryć się aby odpocząć lub odstresować się, kiedy po raz pierwszy przyniesiemy ją do domu.

internetowy sklep zoologiczny